Najczęściej zadawane pytania

FAQ to lista najczęściej zadawanych pytań, jakie otrzymuję podczas wstępnych ustaleń. Zachęcam do szczegółowego zapoznania się z odpowiedziami.


Jaka jest minimalna ilość zdjęć?

Minimalna ilość zdjęć to 10 sztuk. Minimalna ilość nie jest wymagana przy stałych zleceniach.

Czy istnieje możliwość negocjacji ceny?

Jak najbardziej. Oferuję bardzo atrakcyjne ceny dla klientów, którzy deklarują stałą współpracę. Istnieje także możliwość negocjacji ceny w przypadku fotografowania kilku lokali jednego dnia.

Jaki jest obszar działania?

Fotografuję wnętrza głównie w Krakowie, Warszawie i w Zakopanem. Jestem otwarty na współpracę na terenie całego kraju. Proszę o kontakt w tej sprawie.

Czy koszt dojazdu fotografa jest wliczony w usługę?

Dojazd na terenie Krakowa jest wliczony w usługę. Koszt dojazdu do innych miejscowości jest ustalany indywidualnie.

Jaki jest czas oczekiwania na oddanie zdjęć?

Zdjęcia staram się oddać maksymalnie do 2 dni roboczych (w przypadku pojedynczych zleceń). W przypadku dużego obiektu lub kilku mieszkań, czas oczekiwania może się nieznacznie wydłużyć. Zostaną Państwo poinformowani o tym fakcie w dniu robienia zdjęć.

Kto zajmuje się selekcją zdjęć?

Zwykle klienci zdają się na moją wizję i pozwalają mi wybrać ostateczne ujęcia. Na życzenie klienta możemy przeprowadzić selekcję wspólnie po wykonaniu zlecenia. Mogę również przesłać wstępnie obrobione miniaturki do wyboru. Ostateczna ilość wybranych zdjęć decyduje o wysokości wynagrodzenia.

Jaki jest sposób przekazania zdjęć?

Obrobione zdjęcia udostępniam w pliku RAR/ZIP na moim serwerze lub chmurze po otrzymaniu płatności.

Czy płacę za wszystkie wykonane zdjęcia?

Nie. Klient płaci tylko za ostatecznie wybrane (obrobione) zdjęcia. W przypadku pojedynczych zleceń istnieje jednak limit minimalnej ilości zdjęć.

Jak przygotować wnętrza do zdjęć i ile trwa sesja?

Podstawową sprawą jest zadbanie o czystość i porządek. Należy usunąć plamy ze szklanych powierzchni. Proszę pamiętać także o wyprasowaniu pościeli, poszewek i zasłon, ponieważ „prasowanie” nie jest jednym z etapów obróbki zdjęcia. Jeśli fotografujemy wnętrza już zamieszkałe, proszę ukryć maksymalną ilość prywatnych przedmiotów. To zagadnienie zostało wyjaśnione szczegółowo w zakładce Jak przygotować wnętrze?.

Sesja mieszkania trwa zwykle około 1,5h.

O jakiej porze będziemy wykonywać zdjęcia? Co z pogodą za oknem?

Zdjęcia wykonuję głównie w okolicach południa. Wiele zależy jednak od tego, w jaki sposób światło wpada do wnętrza. Bazując na własnym doświadczeniu, uważam, że wnętrza wyglądają korzystniej przy pochmurnym niebie. Wówczas światło ładniej rozkłada się w pomieszczeniu a wnętrze wydaje się jaśniejsze względem widoku na zewnątrz. Wybrane wnętrza warto fotografować w okolicach zachodu słońca jeśli posiadają niepowtarzalne oświetlenie.

Na czym polega obróbka zdjęć wnętrz?

Każde zdjęcie wymaga naniesienia kilku poprawek. W pierwszej kolejności niwelowane są ewentualne wady obiektywu oraz perspektywa. Następnie wyrównywany jest balans bieli oraz jasność i kontrast. W przypadku niektórych fotografii, zachodzi konieczność usunięcia zbędnych elementów i niedoskonałości (np. obicia i pęknięcia na ścianach).

Czy udostępniam zdjęcia w formie plików RAW lub zdjęcia bez obróbki?

Nigdy nie udostępniam oryginalnych plików RAW. Oddaję tylko zdjęcia po obróbce i nie wyrażam zgody na wykorzystywanie zdjęć nieobrobionych. Nie podlega to negocjacji.

Na jakich warunkach mogę wykorzystywać zdjęcia?

Klient ma prawo wykorzystywać zdjęcia do dowolnego użytku w tym komercyjnego (promocja firmy, ulotki, portale bookingowe) przez nieograniczony czas.

NIE WYRAŻAM ZGODY na obrabianie zdjęć mojego autorstwa przez osoby trzecie.

NIE WYRAŻAM ZGODY na udostępnianie zdjęć do użytku osobom trzecim / innym firmom (na przykład firmie remontowej, producentowi mebli) zwłaszcza, jeśli chcą używać ich do reklamowania swoich usług i produktów. W takich przypadkach proszę o kontakt w celu udzielenia rozszerzonej licencji.

Jako fotograf zachowuję prawo do dalszego wykorzystywania zdjęć, w tym publikacji w swoim portfolio realizacji.

Jakie jest Twoje doświadczenie w fotografii wnętrz?

Mam za sobą kilkadziesiąt sesji mieszkań oraz lokali usługowych co potwierdza moje obszerne portfolio. Fotografią zajmuję się od 2010 roku.

Jaki jest koszt wykonania sesji?

Koszt ustalany jest indywidualnie w zależności od lokalizacji nieruchomości oraz jej przeznaczenia.
Standardowo ceny zaczynają się od 25zł za jedno obrobione zdjęcie w przypadku mieszkań oraz od 30zł za jedno obrobione zdjęcie w przypadku lokali usługowych.
Orientacyjne widełki cenowe klient może ustalić sam w oparciu o ilość pomieszczeń do sfotografowania.

Moje mieszkanie wydaje się być ciemne. Jak będzie wyglądało na zdjęciach?

Posiadany przeze mnie sprzęt oraz umiejętności postprodukcji wielokrotnie zaskoczyły pozytywnie moich klientów. W zdecydowanej większości przypadków, wnętrza, które klienci uważali za ciemne finalnie były odpowiednio naświetlone a w razie potrzeby także doświetlone lampami błyskowymi.

Moja łazienka wydaje się mała. Czy można ją wizualnie powiększyć?

Wykonuję zdjęcia używając obiektywu szerokokątnego, dzięki czemu wnętrza wydają się większe. Zastosowanie takiego obiektywu pozwala w małych pomieszczeniach dostrzec to, czego do tej pory nie potrafił uchwycić na przykład aparat w telefonie klienta. Wszystko jednak w granicach rozsądku tak, aby klient podczas oglądania na żywo nie zarzucił manipulacji.

Jakiej wielkości otrzymam zdjęcia?

Klient otrzymuje zdjęcia w dwóch wersjach:
- w pełnej rozdzielczości (około 6000x4000px);
- pomniejszone, wyostrzone i skompresowane na potrzeby portali ogłoszeniowych takich jak OLX, Gumtree, Airbnb czy Booking.

Czy otrzymam rachunek za wykonaną usługę?

Tak. Prowadzę działalność gospodarczą. Wystawiam faktury bez VAT.

Na jakich zasadach udostępniane są zakupione zdjęcia (postanowienia licencyjne)?

Domyślnie klient otrzymuje prawa do bezterminowego użytkowania zakupionych zdjęć na wszelkich polach eksploatacji. Nie zezwalam na jakąkolwiek modyfikację zdjęć z wyjątkiem kadrowania. Nie zezwalam na udostępnianie zakupionych zdjęć firmom trzecim (w tym podwykonawcom takim jak firmy wykończeniowe, producenci mebli itp.). W celu ustalenia innych warunków przekazania zdjęć, proszę o informację przed zamówienie sesji.